Forum wielotematyczne, seriale, filmy, muzyka. FAQ

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz objaśnienie działania forum. Użyj poniższych linków lub wyszukiwarki, aby znaleźć dokładnie to, co Cię interesuje.

Dodawanie nowych wiadomości

Jak mogę formatować treść moich postów i wiadomości?

Kiedy wiadomość którą chcesz dodać zawiera jakieś formatowanie, takie jak pogrubienie, kursywa and podkreślenie.

Dodanie formatowania może być zrobione dwoma sposobami:

  • Używając ikon podobnych do tych które można znaleźć w większości edytorów tekstowych
  • Wpisując formatowany tekst pomiędzy tagi BB CODE

Ikony dostępne są w standardowym i rozszerzonym (WYSIWYG) edytorze. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że standardowy edytor wyświetla kod BB Code w treści wpisywanej wiadomości i następnie jest przetwarzany w już widocznej w postaci formatowania. Rozszerzony edytor prezentuje wpisywaną wiadomość w takiej formie w jakiej będzie wyświetlana po zapisaniu.

Aby użyć formatowania kliknij odpowiednią ikonę np. pogrubienia B (bold) wpisz tekst który ma być pogrubiony pomiędzy tagami [b] które się pojawią.

BB code to specjalny zestaw komend podobny do HTML, który może być użyty w postach na forum. Aby zobaczyć pełną listę tagów BB Code których można użyć na tej stronie oraz przykłady ich użycia, kliknij tutaj.

Odpowiadanie na post

Na niektórych forach masz możliwość odpisywania w wątkach jako gość. Ale większość forów wymaga do tego rejestracji na forum.

Jako zarejestrowany użytkownik możesz przeglądać wątki i zostawiać w nich swoje odpowiedzi. Aby odpowiedzieć możesz skorzystać z kilku opcji. Możesz kliknąć na przycisk + Odpowiedz w tym wątku i dodać odpowiedź na końcu. Alternatywnie, możesz dodać wiadomości przez edytor szybkiej odpowiedzi znajdujący się u dołu strony.

Kiedy używasz 'Szybkiej odpowiedzi" możesz zacytować któryś z postów jeśli się do niego odnosisz. Możliwe, że wtedy musisz kliknąć w przycisk szybkiej odpowiedzi w poście Reply to this Message Odpowiedz aby włączyć edytor szybkiej odpowiedzi.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź do kilku postów, możesz je zaznaczyć klikając przycisk Multi-cytatuMulti quote.

Edycja i usuwanie własnych postów

Czy mogę edytować lub ustawać własne posty?

Jeśli jesteś zarejestrowany i zalogowany możesz edytować lub usuwać swoje posty (o ile administrator nie wyłączył tej opcji). Twoja możliwość edycji posta może być ograniczona czasowo, w zależności od ustawień forum.

Aby edytować lub usuwać swoje posty, kliknij na przycisk Edytuj post znajdujący się przy każdej z wiadomości. Jeśli jest on pierwszym w wątku, jego usunięcie może usunąć cały wątek.

Gdy już dokonasz zmian, pod postem może pojawić się notka informująca użytkowników, że dany post był edytowany.

Jeśli czas i data edycji będą widoczne jako link, wtedy możesz na nie kliknąć, żeby zobaczyć rożne wersje posta po poszczególnych edycjach

Czy inni mogą edytować moje posty?

Administratorzy i moderatorzy również mogą edytować Twoje wiadomości. Nie muszą pozostawiać notki pod postem z informacją że był on edytowany.

Tworzenie i uczestnictwo w sondach

Mogłeś/Mogłaś zauważyć, że niektóre wątki na forum zawierają opcje do od głosowania lub odpowiedzenia na pytanie. Nazywają się one "Sondy".

Jak mogę utworzyć nową sondę?

Kiedy dodasz nowy wątek, możesz również dodać nową sondę.

Pozwala ona na zadanie pytania i określenia możliwych odpowiedzi. Inni użytkownicy będą wtedy w stanie oddać swój głos na daną odpowiedź, a wyniki będą prezentowane w wątku.

Przykładowa sonda może wyglądać tak:

Jaki jest Twój ulubiony kolor?

  • Czerwony
  • Niebieski
  • Żółty
  • Zielony
  • Złoty
  • Czarny w fioletowe paski

Aby utworzyć ankietę podczas zakładania nowego wątku zaznacz pole przy opcji "Dodaj ankietę" u dołu strony, oraz określ ilość możliwych odpowiedzi.

Kiedy klikniesz przycisk "Zatwierdź nowy wątek" zostaniesz przekierowany/przekierowana do strony gdzie można ustalić pytanie do ankiety, oraz możliwe odpowiedzi.

Możesz również określić czas przez jaki sonda będzie aktywna, np. żeby można było głosować tylko przez weekend.

Jak zagłosować w ankiecie z obaczyć wyniki?

Aby zagłosować w ankiecie, zaznacz jedną z odpowiedzi i kliknij "Głosuj". Czasami możesz wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Możesz sprawdzić wyniki sondy klikając przycisk"Zobacz wyniki ankiety" Głosowanie w ankiecie jest całkowicie nieprzymuszone, nie musisz w ogóle głosować lub możesz oddać dowolny głos.

Upewnij się czy ankieta nie jest publiczną. Jeśli tak, to wszyscy mogą zobaczyć jak głosowałaś/głosowałeś.

Generalnie, po oddaniu głosu nie można go zmienić, dlatego proszę glosować rozsądnie!

Załączniki i obrazki

Jak załączyć plik do posta?

Aby załączyć plik do swojego posta musisz korzystać z zaawansowanego edytora zamiast szybkiej odpowiedzi. Aby go użyć musisz wejść na stronę nowego posta lub kliknąć przycisk "Zaawansowana edycja".

Na tej stronie, pod polem do wpisania wiadomości zobaczysz przycisk o nazwie "Zarządzaj załącznikami". Klikając na ten przycisk otworzysz nowe okno do wgrywania załączników. Możesz wgrać plik ze swojego komputera, jak i również z innego adresu URL. Możesz również wgrać załącznik klikając na ikonę załączników w pasku narzędzi edytora.

Aby wgrać plik ze swojego komputera, kliknij przycisk "Przeglądaj" i zlokalizuj plik na dysku. Aby wgrać plik z innego adresu URL, wpisz pełen adres do pliku w drugim polu na stronie. Gdy już wypełnisz jedno z pól, kliknij "Wgraj".

Gdy plik zostanie wgranym jego nazwa pojawi się pod polami do wpisywania. Możesz wtedy zamknąć to okno i wrócić do edycji treści posta.

Jakich typów plików mogę użyć? Jak duże załączniki mogą być?

W oknie wgrywania załączników znajdziesz listę dozwolonych typów plików oraz ich maksymalne rozmiary. Pliki które będą miały rozmiar większy niż tam zdefiniowany zostaną odrzucone. Musisz pamiętać, że może być również ustalony łączny limit ilości załączników wgrywanych przez Ciebie na forum.

Jak dodać obrazek do posta?

Jeśli wgrałeś/wgrałaś obrazek jako załącznik, możesz kliknąć na strzałkę przy ikonie załączników i wybrać go z listy. Obrazek zostanie dodany do posta, a Ty możesz ustalić w którym miejscu ma być wyświetlany.

Aby dołączyć obrazek, który nie jest załącznikiem i który jest zlokalizowany na innej stronie internetowej; skopiuj jego adres URL i wklej używając ikony "Dodaj obrazek", lub wpisz pomiędzy tagi [img] i [/img]. Upewnij się, że pomiędzy tagami [img] a adresem nie ma żadnych znaków. Możesz także dodać obrazki ze swoich albumów (?) w ten sposób.

Emotikony

Czym są emotikony?

Emotikony to obrazki których możesz użyć w swoich postach w celu wyrażenia emocji lub uczuć. Możesz ich użyć do okazania radości, smutku, zawstydzenia, żartu. Np. kiedy napiszesz jakiś żart lub użyjesz sarkazmu, możesz użyć odpowiedniej emoty zamiast pisać "żartuję".

Podstawowe emotikony są takie sama jak te które możesz znaleźć w każdym komunikatorze internetowym. Są one połączeniem znaków i obrazka. Np., :) jest zastępowany przez uśmiechniętą buźkę, a :( przez smutną.

Jak mogę dodać emotikony?

Wystarczy kliknąć w ikonę z "buźką", aby rozwinąć listę dostępnych obrazków. Możesz również wpisać bezpośrednio kombinację znaków danej emotikony w poście. Pełną listę emotikon dostępnych na tym forum oraz odpwiadających im znaków można znaleźć tutaj.

Czasami możesz chcieć, żeby tekst nie był zamieniany na emotikony. Wtedy wystarczy zaznaczyć "Wyłącz emotikony w tekście" podczas pisania nowej wiadomości w zaawansowanym edytorze.

Ikony wiadomości i prefiksy w wątków

Czym są ikony wiadomości?

Ikony wiadomości, znane również jako ikony posta, to małe ikony które są widoczne przy tytule posta. Jeśli Twój post jest pierwszy w wątku wtedy ta ikona jest również widoczna na liście wątków w poszczególnych forach. Jeśli administrator zezwolił na ich użycie, możesz je znaleźć pod polem do wpisywania wiadomości na stronach z zaawansowanym edytorem (Nowy wątek, zaawansowana edycja). Wystarczy, że zaznaczysz ikoną którą chcesz użyć, a ta będzie wyświetlana przed tytułem wątku.

Czym są prefiksy wątków?

Prefiksy wątków mogą być użyte do późniejszej identyfikacji Twojego wątku jako zawierającego szczególną treść. Jeśli administrator włączył ich użycie, zobaczysz pole przed polem do wpisania tytułu wątku z prefiksami do wyboru.

Moderatorzy i admnistratorzy

Kim są moderatorzy i administratorzy?

Moderatorzy opiekują się określonymi forami. Zazwyczaj mają możliwość do edytowania lub usuwania postów, przenoszenia wątków i wykonywania innych akcji. Zostanie moderatorem danego forum jest zazwyczaj nagrodą dla użytkowników którzy są wyjątkowo pomocni i posiadają dużą wiedzę w temacie którego forum dotyczy.

Administratorzy to osoby które sprawują kontrolę nad całym forum. Decydują o wyglądzie forum, jego działach, o moderatorach i całej organizacji.

Szukaj w FAQ

Zaznacz tę opcję, jeśli chcesz szukać zarówno w treści, jak i w tytułach FAQ.

Wybierz opcję, aby ustalić jak wyszukiwać podane słowa. 'Dowolne słowa' zwróci najwięcej wyników ale słabo związanych, a 'Całe zwroty' zwróci tylko wyniki zawierające dokładnie to, co podałeś.